Przewymiarowanie to pojęcie, którego często nie rozumieją właściciele instalacji fotowoltaicznych. Jak się jedna okazuje, jest ono bardzo ważne dla ich bezproblemowego użytkowania. Na czym dokładnie polega? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Przewymiarowaniem inwertera, zwanego również falownikiem, określa się dobór mocy urządzenia do wielości modułów. Wszystko po to, aby moc maksymalna była mniejsza, aniżeli całkowita moc modułów dla danej instalacji.
Taka sytuacja ma miejsce w kilku przypadkach. Pierwszą z nich jest zwiększenie się temperatury, wskutek czego ma miejsce zmniejszenie sprawności instalacji fotowoltaicznej. Aby tego uniknąć, producenci rekomendują dobranie falownika właśnie o mniejszej mocy, aniżeli ta, którą mają wszystkie moduły fotowoltaiczne.
Druga sytuacja to spadek wydajności modułów wraz z upływem czasu. Statystyki pokazują, że po upływie około 10 lat moc znamionowa to średnio około 90 proc. początkowej. Tym samym inwerter jest mniej dociążony.
Generalnie należy stosować się tutaj do kilku zasad. Przewymiarowanie uzależnia się przede wszystkim od tego, jakie zalecenia w tym zakresie wydał producent. Drugi czynnik to szerokość geograficzna, czyli miejsce, gdzie instalacja została umieszczona. W Polsce wartość ta to średnio od 20 do 25 procent, choć ponownie bardzo ważne jest zwrócenie uwagę także na inne czynniki, w tym wspomniane już zalecenia producenta.
Jak doskonale widać, przewymiarowanie instalacji względem mocy falowników to zadanie wymagające wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli właśnie takiej firmy szukasz, to koniecznie sprawdź naszą ofertę. Usługi świadczymy w Giżycku, Kętrzynie oraz w Węgorzewie i na terenie całego województwa. Zapraszamy!