Panele fotowoltaiczne jest to rozwiązanie, które coraz częściej inwestorzy biorą pod uwagę przy budowie domów jednorodzinnych czy innych budynków użyteczności publicznej. Rezygnują z tradycyjnych źródeł energii na rzecz odnawialnych, by zadbać o środowisko i zatrzymać wzrostowy trend emisji dwutlenku węgla. Panele fotowoltaiczne (wykonane z krzemu) produkują energię elektryczną z promieni słonecznych w ciągu dnia. Dzięki niej można zasilić wszystkie urządzenia, jakie znajdują się w budynku.
Warto jednak zaznaczyć, że na temat paneli fotowoltaicznych krąży wiele mitów. Jednym z nich jest to, że panele fotowoltaiczne są bezskuteczne w okresie zimowym. Otóż to jest nieprawda! Aby rozpocząć własną domową produkcję energii elektrycznej, wcale nie jest potrzebne mocne promieniowanie słoneczne. Mimo że słońca o tej porze roku jest zdecydowanie mniej, to instalacja fotowoltaiczna pracuje jednak na pełnych obrotach. To, ile pozyska energii, zależy, od kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych, mocy instalacji i intensywności promieniowania.
Dwa najpopularniejsze typy paneli fotowoltaicznych
Większość z nas kojarzy „niebieskie” i „czarne” panele fotowoltaiczne, ale warto wyjaśnić, jaka jest między nimi zasadnicza różnica. „Niebieskie” panele fotowoltaiczne tzw. polikrystaliczne wykonane są z monokryształów krzemu o jasnoniebieskiej barwie, a ich ogniwa są kwadratowe. Jeśli chodzi o „czarne panele fotowoltaiczne” inaczej monokrystaliczne, to powstają one z dużych monokryształów krzemu występującym w ciemnym kolorze. Ogniwa mają zaś kształt kwadratu ze ściętymi rogami. Ta ich budowa przekłada się na sprawność i odporność na wysokie temperatury i cenę.
Chcesz uzyskać więcej informacji? Zadzwoń lub wyślij wiadomość!