Głównym celem montażu instalacji fotowoltaicznej w wielu, różnych miejscach jest oczywiście pozyskanie energii elektrycznej z ekologicznego źródła, czyli z promieni słonecznych. Jeszcze zanim przejdziemy do montażu całej instalacji, musimy wziąć pod uwagę dość sporo niezwykle istotnych czynników takich jak chociażby dokładne zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku, a także zmierzyć powierzchnię dachu. Równie ważnym czynnikiem będzie także dokładne określenie miejsca montażu elementów instalacji w taki sposób, aby nie było one zbytnio zacienione, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej. Dodajmy do tego również sprawdzenie nachylenia oraz kierunku połaci dachowej.
Pierwszym krokiem w kontekście montażu paneli fotowoltaicznych jest stworzenie odpowiedniej jakości stelaża, na którym będą podparte ogniwa fotowoltaiczne. W zależności od rodzaju pokryć dachowych oraz samej konstrukcji tego miejsca ów stelaż może zostać przytwierdzony do krokwi dachowych lub zamocowany przy pomocy aluminiowych profili oraz klamr. W przypadku dachówek ceramicznych montaż ten wygląda jednak nieco inaczej, ponieważ należy tutaj zastosować specjalne uchwyty montowane pod warstwą pokrycia dachowego i przytwierdzić je do wcześniej wspomnianych przez nas profili aluminiowych. Niezależnie od sposobu montażu trzeba jednak dopilnować, aby cała konstrukcja, na której znajdą się panele fotowoltaiczne, była wykonana w bardzo dokładny i rzetelny sposób.
Kiedy panele są przytwierdzone do konstrukcji dachu, możemy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest podłączenie okablowania oraz falownika do instalacji. Oczywiście, bardzo ważnym etapem, jeśli mowa o rozpoczęciu użytkowania instalacji fotowoltaicznej, jest również podłączenie całego systemu do sieci energetycznej, a możemy to zrobić poprzez zgłoszenie zakończenia prac montażowych do zakładu energetycznego, którego pracownicy podłączą nam nowy, dwukierunkowy licznik energii elektrycznej, a także wydadzą zgodę na uruchomienie instalacji. Warto zauważyć, iż instalacja fotowoltaiczna może działać zarówno w obiegu otwartym (on grid), jak i obiegu zamkniętym (off grid).