Na czym polega montaż paneli fotowoltaicznych?

Głównym celem montażu instalacji fotowoltaicznej w wielu, różnych miejscach jest oczywiście pozyskanie energii elektrycznej z ekologicznego źródła, czyli z promieni słonecznych. Jeszcze zanim przejdziemy do montażu całej instalacji, musimy wziąć pod uwagę dość sporo niezwykle istotnych czynników takich jak chociażby dokładne zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku, a także zmierzyć powierzchnię dachu. Równie ważnym czynnikiem będzie także dokładne określenie miejsca montażu elementów instalacji w taki sposób, aby nie było one zbytnio zacienione, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzeń instalacji fotowoltaicznej. Dodajmy do tego również sprawdzenie nachylenia oraz kierunku połaci dachowej.

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Pierwszym krokiem w kontekście montażu paneli fotowoltaicznych jest stworzenie odpowiedniej jakości stelaża, na którym będą podparte ogniwa fotowoltaiczne. W zależności od rodzaju pokryć dachowych oraz samej konstrukcji tego miejsca ów stelaż może zostać przytwierdzony do krokwi dachowych lub zamocowany przy pomocy aluminiowych profili oraz klamr. W przypadku dachówek ceramicznych montaż ten wygląda jednak nieco inaczej, ponieważ należy tutaj zastosować specjalne uchwyty montowane pod warstwą pokrycia dachowego i przytwierdzić je do wcześniej wspomnianych przez nas profili aluminiowych. Niezależnie od sposobu montażu trzeba jednak dopilnować, aby cała konstrukcja, na której znajdą się panele fotowoltaiczne, była wykonana w bardzo dokładny i rzetelny sposób.

Kiedy panele są przytwierdzone do konstrukcji dachu, możemy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest podłączenie okablowania oraz falownika do instalacji. Oczywiście, bardzo ważnym etapem, jeśli mowa o rozpoczęciu użytkowania instalacji fotowoltaicznej, jest również podłączenie całego systemu do sieci energetycznej, a możemy to zrobić poprzez zgłoszenie zakończenia prac montażowych do zakładu energetycznego, którego pracownicy podłączą nam nowy, dwukierunkowy licznik energii elektrycznej, a także wydadzą zgodę na uruchomienie instalacji. Warto zauważyć, iż instalacja fotowoltaiczna może działać zarówno w obiegu otwartym (on grid), jak i obiegu zamkniętym (off grid).