Jak często należy serwisować klimatyzację?

Działanie nowoczesnych systemów klimatyzacji jest dość szerokie. Latem chłodzą powietrze, zimą ogrzewają, a dodatkowo je filtrują i dbają o jego jakość w naszych domach. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to urządzenie, jak każde inne i aby jego działanie było prawidłowe, niezbędne jest poddawanie go regularnemu serwisowi. Co musisz o tym wiedzieć jako użytkownik?

Klimatyzacja w naszych domach i biurach – jak często musi być serwisowana?

Specjaliści zalecają, aby domowa klimatyzacja była serwisowana dwukrotnie w ciągu roku. Jednak powinniśmy również brać pod uwagę warunki, w jakich pracuje klimatyzator, jeśli nie są one sprzyjające, np. w sklepie lub restauracji, to warto zlecać taki serwis częściej. Klimatyzacja Węgorzewo będzie dzięki temu działać sprawnie i będzie bezpieczna dla użytkowników. Poleca się, aby przegląd i serwis klimatyzacji miał miejsce na wiosnę na przełomie marca i kwietnia oraz jesienią np. w październiku. Wówczas możemy być pewni, że będzie ona doskonale działała każdego dnia i spełniała swoją rolę.

Na serwis klimatyzacji składa się kilka czynności sprawdzających, czyszczenie jej filtrów, a także usuwanie ewentualnych usterek. Serwisant musi sprawdzić, w jakim stanie są filtry, parownik, sterowniki, połączenia układów oraz przewody i cała instalacja. Najlepiej więc zdecydować się w tym zakresie na profesjonalną pomoc.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Filtry w klimatyzatorach domowych nie muszą być za każdym razem wymieniane, są one wielokrotnego użytku. Przy pracach serwisowych wskazane jest więc ich odpowiednie czyszczenia, a wymiana może mieć miejsce, tylko raz na jakiś czas. Jeśli nie wykonamy serwisu, to urządzenie może pracować z zanieczyszczeniami, które będą stanowiły zagrożenie dla naszego zdrowia, będą się w nim rozwijać  bakterie, pleśnie, grzyby, które będą trafiać do powietrza, którym oddychamy. Serwis będzie również korzystnie wpływał na sprawność i wydajność klimatyzatora, więc warto o nim pamiętać regularnie, gdyż będzie on trwalszy.