Fotowoltaika w układzie wschód zachód

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej dzięki zamianie energii słońca na prąd stały przy użyciu półprzewodnikowych, jak np. krzem. W przypadku paneli jedną z kluczowych spraw przed ich montażem jest wybór kierunku ekspozycji na słońce. Dzięki niej w istotny sposób można wpływać na efektywność produkcji prądu. Czy układ wschód-zachód jest równie dobry jak klasyczny południowy?

Dlaczego kierunek ustawienia paneli jest ważny?

Ustawienie ogniw ma wpływ na ilość uzyskiwanego prądu. Biorąc pod uwagę położenie Polski względem słońca, w ciągu roku dominuje tu ekspozycja na południe. Jest ona równie popularna zarówno w przypadku montażu na dachach o tym ułożeniu skrzydeł dachu, jak i przy instalacji gruntowej. Dzięki takiemu ułożeniu poszczególnych segmentów od rana do wieczora możliwe jest maksymalne wykorzystanie energii ze słońca.

Jak ustawienie wschód-zachód wpływa na efektywność paneli?

Gdy mamy do czynienia z dachem, którego połacie dachowe mają ustawienie wschód-zachód, przy czym proporcjonalne ich rozłożenie dobierane jest do indywidualnych warunków oraz preferencji inwestorów. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że tę ekspozycję wybiera się w sytuacji, kiedy orientacja południowa nie jest możliwa do zastosowania.

Zaletą tego ustawienia komponentów instalacji  jest mimo pozornie ograniczonej w jednej połowie dnia ekspozycji na słońce  większe generowanie prądu niż instalacja tej samej mocy o ułożeniu południowym. Dzieje się tak dlatego, że ogniwa fotowoltaiczne pracują już od samego rana, a kończą pracę o zachodzie słońca. Zminimalizowanie szczytu poboru energii w godzinach południowych rekompensowane jest wyższą jej produkcją rano i wieczorem. Samo ustawienie robót domowych zależnych od poboru energii jest mniej kłopotliwe dla domowników przy tej ekspozycji, niż w przypadku ustawienia południowego, kiedy takie prace jak odkurzanie, praca zmywarki, czy pieczenie lepiej, aby była ustawiona pod pracę paneli.