Optymalizacja – fakty i mity

To jak działają panele fotowoltaiczne i jakie korzyści przynosi ich posiadanie, przez ostatnie lata stało się prawie powszechną wiedzą. Jednocześnie wokół detali działania instalacji PV narosło wiele mitów. Dziś, aby rozwiać część z nich, omówimy działanie optymalizatorów mocy stosowanych w fotowoltaice.

Czym jest i jak działa optymalizator?

Optymalizatorem mocy nazywamy małe urządzenie podłączane bezpośrednio do paneli PV. Jego główną funkcją jest konwersja DC/DC, czyli zmiana parametrów prądu stałego wychodzącego z panelu, tak, aby zmaksymalizować moc uzyskiwaną z każdej jednostki. Dodatkowo pozwala na śledzenie wydajności każdego z modułów w czasie rzeczywistym oraz wykrywanie połączenia z falownikiem. Nasza firma w swoich instalacjach fotowoltaicznych korzysta tylko z najlepszych dostępnych na rynku optymalizatorów SolarEdge, które nie są tworzone w całości z gotowych komponentów elektronicznych, ale ich głównym elementem jest wyspecjalizowany układ scalony zaprojektowany od zera z myślą o tym konkretnym zastosowaniu.

Co daje zastosowanie optymalizatora?

  • Zwiększenie wydajności instalacji poprzez śledzenie maksymalnego punktu mocy na moduł (MPPT).
  • Zmniejszenie strat wynikających z różnic pomiędzy modułami PV (zacienienie, tempo starzenia się, inna moc znamionowa).
  • Zwiększenie bezpieczeństwa poprzez redukcję napięcia w wypadku odłączenia od sieci lub awarii falownika.
  • Ułatwienie rozbudowy. Dzięki stabilizacji napięcia możemy rozbudowywać naszą elektrownię słoneczną o moduły różnej mocy, bez konieczności wymiany falownika (do pewnego momentu).

Mity wokół optymalizatorów

Wbrew krążącym mitom, optymalizatory nie powodują spadku wydajności. Stosowane przez nas optymalizatory mają wydajność ok 99%, a ten jeden procent jest rekompensowany z ogromną nawiązką samym optymalizowaniem mocy. Nie są też awaryjne i świetnie współpracują falownikami. Jedyną realną wada optymalizatora jest to, że optymalizator (jak wszystko) kosztuje, jednak jest on inwestycją, która zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i wydajność, zarówno ekonomiczną jak i fizyczną, całej instalacji fotowoltaicznej i przez to gorąco polecamy go naszym klientom.