To jak działają panele fotowoltaiczne i jakie korzyści przynosi ich posiadanie, przez ostatnie lata stało się prawie powszechną wiedzą. Jednocześnie wokół detali działania instalacji PV narosło wiele mitów. Dziś, aby rozwiać część z nich, omówimy działanie optymalizatorów mocy stosowanych w fotowoltaice.
Optymalizatorem mocy nazywamy małe urządzenie podłączane bezpośrednio do paneli PV. Jego główną funkcją jest konwersja DC/DC, czyli zmiana parametrów prądu stałego wychodzącego z panelu, tak, aby zmaksymalizować moc uzyskiwaną z każdej jednostki. Dodatkowo pozwala na śledzenie wydajności każdego z modułów w czasie rzeczywistym oraz wykrywanie połączenia z falownikiem. Nasza firma w swoich instalacjach fotowoltaicznych korzysta tylko z najlepszych dostępnych na rynku optymalizatorów SolarEdge, które nie są tworzone w całości z gotowych komponentów elektronicznych, ale ich głównym elementem jest wyspecjalizowany układ scalony zaprojektowany od zera z myślą o tym konkretnym zastosowaniu.
Wbrew krążącym mitom, optymalizatory nie powodują spadku wydajności. Stosowane przez nas optymalizatory mają wydajność ok 99%, a ten jeden procent jest rekompensowany z ogromną nawiązką samym optymalizowaniem mocy. Nie są też awaryjne i świetnie współpracują falownikami. Jedyną realną wada optymalizatora jest to, że optymalizator (jak wszystko) kosztuje, jednak jest on inwestycją, która zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo i wydajność, zarówno ekonomiczną jak i fizyczną, całej instalacji fotowoltaicznej i przez to gorąco polecamy go naszym klientom.