Klimatyzacja odpowiada przede wszystkim za zapewnianie nam optymalnej temperatury we wnętrzach. Jednak jeśli wybierzemy nowoczesny system, który będzie dobrze zamontowany, to będzie on również powietrze oczyszczał, co pozytywnie wpłynie na zdrowie wszystkich domowników. Z jakich etapów składa się montaż klimatyzacji, która ma dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną? Co musisz wiedzieć?
W pierwszym kroku konieczne jest przygotowanie specjalnego otworu pod montaż jednostek klimatyzacji. Taki otwór w ścianie musi mieć średnice około 5 centymetrów. Dzięki niemu zostaną wyprowadzone rury i kable elektryczne poza budynek. To podstawa, aby nasza klimatyzacja Giżycko prawidłowo działała. Gdy wywiercimy dziurę, konieczne jest zamontowanie wspornika, musi on znaleźć się poziomo do konstrukcji nośnej ściany. Kolejnym krokiem jest podłączenie przewodów do jednostki wewnętrznej. Chodzi o przewód freonowy i kabel elektryczny, a następnie łączymy ze sobą przewody i rurkę do skroplin. Wszystkie przewody należy owinąć taśmą izolacyjną, następnie przekładamy je na zewnątrz. Na zakończenie osadzamy jednostkę wewnętrzną na stelażu.
Przechodzimy do montażu jednostki zewnętrznej, która musi znaleźć się poza budynkiem, na ścianie zewnętrznej, na elewacji, na balkonie lub dachu. Opiera się ona na specjalnych nóżkach. Dobrze jeśli umieścimy ją w zacienionym miejscu. Ponadto podstawa powinna być obowiązkowo sztywna i stabilna.
Pod jednostką zewnętrzną możemy przyłączyć odpływ skroplin. Na koniec przyłączamy przewód freonowy. Musi on być owinięty izolacją termiczną. Jego długość dopasowuje się do tego, jaka jest odległość pomiędzy jednostkami. Gdy usuniemy z rur zadziory, nakładamy nakrętki i wykonujemy kielichowanie. Instalację freonową należy odpowietrzyć i usunąć z niej wilgoć. Przed rozpoczęciem użytkowania konieczne jest również sprawdzenie szczelności całego systemu. Klimatyzacja jedynie prawidłowo zamontowana będzie spełniać swoją funkcję, więc najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom.