Jak panele słoneczne działają w ciągu całego roku?

Okazuje się, że panele słoneczne wcale nie potrzebują idealnej letniej aury, aby móc efektywnie przetwarzać energię elektryczną. Jak wygląda to w praktyce i co sprawia, że fotowoltaika działa także w pochmurne dni?

Działanie instalacji fotowoltaicznej w pochmurne dni

Wielu inwestorów obawia się montażu takiej instalacji ze względu na jej potencjalne niedziałanie podczas niesprzyjającej pogody. Jak się jednak okazuje, w tym przypadku trzeba brać pod uwagę bilans roczny, a nie poszczególne, nawet pochmurne dni. Oczywiście największa wydajność przypada w Polsce na okres od marca do września. Montaż paneli słonecznych kalkuluje się jednak jako inwestycja w dłuższym okresie czasu, bowiem przecież nawet w pochmurne dni, światło słońca dociera do modułów.

Optymalna praca

Warto zwrócić uwagę także na to, że instalacja nie pracuje najbardziej efektywnie podczas najgorętszych warunków. Okazuje się, że wydajność spada w przypadku przekroczenia temperatury modułów na poziomie 25oC. Są to spadki nieznaczne, dlatego też nie warto się ich obawiać, bowiem zdecydowanie ważniejsze jest ogólne, optymalne umiejscowienie paneli słonecznych tak, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Dlatego tak istotne jest skorzystanie z usług firmy, która zaproponuje najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

Efektywna praca przez cały rok

Panele słoneczne w ciągu lata produkują tak dużo energii, że nie może być ona wykorzystana w czasie rzeczywistym. W takiej sytuacji istnieje jednak możliwość oddania nadwyżki do sieci i następnie pobierania jej w czasie zmniejszonej wydajności. W praktyce może być to nawet 80 proc. nadprodukcji w przypadku typowej instalacji o mocy nieprzekraczającej 10 kWp oraz 70 proc. w przypadku instalacji do 50 kWp.

Jak doskonale widać panele słoneczne rzeczywiście działają przez cały rok, inwestor nie musi więc obawiać się, że pochmurne dni znacznie obniżą sprawność takiej instalacji oraz sprawią, że będzie ona mniej opłacalna. Zawsze bowiem konieczne jest branie pod uwagę rocznego bilansu, zwłaszcza pod kątem opłacalności.